Poslední příspěvky

  • Plaťte bankovním převodem 2020-03-27 19:46:56 Vzhledem k nastalé situaci doporučujeme při  všech objednávkách primárně volit platbu bankovním převodem. Butete k tomu automaticky vyzváni po...
  • Pasování bezkostrových sedel 2015-08-03 12:20:10 Nevíte si rady jaký typ sedla  by vyhovoval Vám nebo Vašemu koni? Váháte kterou velikost komory nebo posedlí si pořídit? Chcete si prostě jen...
  • Když močení bolí 2013-11-09 19:14:52 Když močení bolí   Časté nucení na močení, bolestivé naříkání, močení mimo toaletu, změněný pach nebo dokonce krev v moči – to jsou...
  • Barfování 2013-09-19 20:33:07 BARF aneb Zdravá výživa pro psy a kočky   Poslední dobou termín BARF slýcháme stále častěji. Co znamená? V angličtině se dá tento...

Zobrazit vše

Jak funguje sedlo bez kostry?

 Bezkostrová sedla se poslední roky těší zájmu stále více jezdců. Říká se, že jen bezkostrové sedlo, se může skutečně přizpůsobit  ve všech ohledech tvaru a pohybům hřbetu koně. Pod ním se může kůň dokonale vyklenout i pohybovat páteří do stran. Koně většinou přijímají tato sedla velice rádi. Konstrukce bezkostrových sedel mívá tvar, který dokonale kopíruje anatomii daného koně a ti se pak snáze uvolňují, podvolují otěžím a mají plynulejší a prostornější chody. Z tohoto důvodu jsou bezkostrová sedla vhodná i pro přiježďování a obsedání mladých koní, protože koně nejsou stresováni nestejnoměrným tlakem tuhé kostry sedla na hřbet. Pod sedly bez pevné kostry se také cítí dobře i koně s problémy se hřbetem, atypičtí koně. 

Jediné skutečně pružné sedlo je sedlo bez tuhé kostry, pružné a pohyblivé ve všech směrech. Pod takovým sedlem může kůň uvolněně běžet, správně vyklenout hřbet i ohýbat hrudní páteř pružně do stran. Díky tomu, že koni nebrání v pohybu a nikde netlačí,mohou se volněji pohybovat. 

Z obrázků je patrná změna postavení páteře při pohybu koně hlavou nahoru a dolů. Na prvním obrázku je vidět co dělá páteř pokud kůň pohybuje hlavou nahoru a dolů. Na ostatních obrázcích je tento fakt znázorněn na fotografii koně ve dvou fázích. Bezkostrová sedla většinou pomoci i koním, kteří se v důsledku špatných zkušeností a otlaků brání sedlání.

 

V současné době na trhu existuje několik typů bezkostrových sedel:

1. Sedla s výměnnou komorou a systémem pro ochranu páteře

Do první kategorie řadíme zejména sedla Barefoot. Sedla se vyznačují možností výměny komory přesně podle kohoutku Vašeho koně. Komory jsou výměnné a je možné je objednat ve čtyřech velikostech, tím uspokojíte celkem velký počet koní. Sedla se pasují, pokud je potřeba, pomocí physio dečky a příslušných výplní. V tomto případě se nejedná o zoufalý pokus doladit nepadnoucí kostrové sedlo vycpávkami, ale o standardní postup při pasování bezkostrového sedla. Přidáním dečky s výplní vlastně jen rozšíříte a upravíte už tak flexibilní sedlový základ. 

Sedla Barefoot® jsou vyráběna z měkkého ekologicky vydělávaného nubuku (více typů nubuku) a z měkké kůže. Přední část sedla je, jak už jsem zmínila, vyplněna a formována komorou (u westernových sedel komorou s hruškou). Tento dílec je výměnný a lze objednat velikost odpovídající šířce kohoutku koně. Zadní část sedla je vyplněna pevným a pružným dílcem, který zajišťuje stabilitu jezdce, ale přesto nebrání koni v pohybu a nikde netlačí na hřbet. Nicméně některým citlivějším koním může právě komora v přední části sedla vadit. Pro tyto koně je vhodné používat měkkou vložku místo komory v kombinaci s physio korekční dečkou přímo pro Barefoot sedla.

Všechna sedla Barefoot obsahují tzv. VPS Systém pro ideální rozložení váhy jezdce.

Jedná se o kombinaci několika odlišných materiálu, které pomáhají rozkládat a tlumit tlak při jízdě. Veškeré materiály jsou absolutně flexibilní, tak se sedlo vždy může přizpůsobit pohybům koně. Vašeho čtyřnohého miláčka nikde nic netlačí a vy můžete cítit každý jeho pohyb. Díky tomu dochází ke správné komunikaci a propojení mezi jezdcem a koněm. VPS systém se do sedel Barefoot začal dávat po roce 2009.
     

2. Sedla s panelovým systémem bez komory

Do této kategorie patří zejména sedla Ghost, Hidalgo a některá AM Reitsport atd. Sedla se vyznačují pevnou, ale flexibilní základní části a dvěma panely, které je možné pousnout do vhodné pozice dle dispozice Vašeho koně. Obvykle lze tato sedla používat bez korekční dečky, až na atypické koně, kteří potřebují speciální úpravu pro jejich maximální pohodlí. Panely se dají vyrobit na zakázku popřípadě někteří výrobci nabízí celou řadu standardních velikostí, se kterými si obvykle připasování na koně vystačíme.

Novinkou na trhu jsou sedla značky Ghost "La sella che non´ce" (Sedlo, které není) a opravdu mohu potvrdit, že sedla jsou velice dobře koňmi přijímána. Sedla GHOST mají oproti ostatním bezkostrám více "twistované" posedlí, proto jsou pohodlnější než ostatní bezkostrová sedla, nenamáhají totiž tolik Vaše kyčle, zároveň zachovávají úzký kontakt s koněm. Další bezpochybnou výhodou je, že sedlo Vám dovolí sedět v korektní pozici bez velkého úsilí, ale neomezuje Váš sed zbytečnými opěrkami. Na sedle se nacházejí pouze opěrky stehenní, které Vám zajistí pocit bezpečí  bez omezení sedu. Panelový systém je důmyslným řešením pro ochranu koňských zad, podobně jako VPS u sedel Barefoot s tím rozdílem, že si můžete uživatelsky polohu panelů měnit podle aktuálního nasvalení a kondice koně.

Inovativním řešením pro uchycení podbřišníku je důmyslný adaptabilní systém, který dovolí posouvat pořišník do několika pozic.

 Ghost Quevis Panelový systém

3. Kombinace komory a panelového systému

- AM Reitsport

4. Jezdecké pady

Jezdecký pad se v poslední době setkává s velkou oblibou u většiny jezdců, zejéma u těch, kteří chtějí vylepšit svůj sed nebo popřípadě pro jezdce, kteří hledají alternativu k ježdění bez sedla a chtějí lépe ochránit koňská záda a své pozadí :-).

Barefoot sedlo pad Pady Brockamp

Závěrem:
Dobrý styl ježdění a fundovaný výcvik koně má pro hřbet koně mimořádný význam. Nejde ani tak o styl jízdy, jako o anatomické a fyziologické potřeby koně. Z toho je vidět, jak důležité je správné vybavení a zejména volba sedla. Hrudní páteř koně není přírodou připravena na to, aby mohla nést váhu jezdce. Cílem výcviku koně proto je vybudovat odpovídající svalstvo, které mu umožní nést váhu jezdce, aniž by mu uškodila. Kůň je skutečně jezdeckým koněm, až když se naučí vyklenout hřbet. Díky tomuto vyklenutí  hrudní páteře se otevřou klouby páteře, svalstvo se lépe prokrvuje a díky této poloze je možný i boční pohyb hrudní páteře. Sedlo dostává jezdce nad těžiště koně (9. – 13. obratel) a ponechává zadní část páteře volnou, což zajišťuje optimální předpoklady k jízdě na koni v souladu s jeho potřebami. Správný styl jízdy, ani dobrou kondici koně však žádné sedlo nahradit nedokáže!